Czym jest rekord DMARC oraz w jaki sposób można go utworzyć? Drukuj

  • 6

Rekord DMARC jest rozszerzeniem zabezpieczenia jakie dają rekordy SPF oraz DKIM. Mechanizm DMARC w przeciwieństwie do rekordów SPF i DKIM dokładnie definiuje w jaki sposób ma sie zachować serwer pocztowy, który otrzyma wiadomość będącą próbą podszycia sie. Dodatkowo, serwery pocztowe, które otrzymają taką wiadomość mogą przesyłać informacje w postaci raportów na wskazane adresy e-mail, co pozwala lepiej kontrolować pocztę w danej domenie. Innym atutem włączenia mechanizmu DMARC jest zwiększenie dostarczalności poczty e-mail, ponieważ coraz więcej serwerów automatycznie uznaje za spam wiadomości pochodzące z domen bez tego rekordu.

Jak utworzyć rekord DMARC?
Aby rekord DMARC działał prawidłowo, domena musi posiadać utworzone rekordy SPF oraz DKIM. Nim przystąpimy do konfiguracji, należy sie upewnić, że mechanizm SPF i DKIM jest włączony i skonfigurowany prawidłowo. Instrukcja jak włączyć rekord SPF znajduje się w naszej bazie wiedzy: https://panel.kylos.pl/knowledgebase/142/Co-nalezy-zrobic-jesli-wysylane-wiadomosci-trafiaja-do-spamu-u-odbiorcy.html
Rekord DKIM może być włączony na tej samej stronie cPanelu, w przeciwieństwie do rekordu SPF nie wymaga on konfiguracji.

1. Przechodzimy do "Edytor stref DNS".



2. Wybieramy opcję "Zarządzaj" przy domenie dla której chcemy skonfigurować DMARC.


3. Z rozwijanej listy "Dodaj rekord" wybieramy "Dodaj rekord DMARC".


4. Konfigurujemy rekord DMARC zgodnie z informacjami zamieszczonymi poniżej, a następnie wciskamy przycisk "Dodaj rekord".

Jeśli wszystko zostało skonfigurowane prawidłowo, to po odczekaniu do 24 godzin, rekord DMARC zostanie rozpropagowany.

Jak skonfigurować rekord DMARC?



1. Polityka domen jak i subdomen definiuje to w jaki sposób mają być traktowane wiadomości, które nie przejdą testów SPF i DKIM.
Znaczenie poszczególnych wartości:
Brak - żadne działania nie zostaną podjęte względem wiadomości, która nie przeszła testów.
Kwarantanna - wiadomość taka zostanie oznaczona jako spam.
Odrzuć - wiadomość zostanie odrzucona przez serwer pocztowy.

Rekomendowana wartość na początek to "Brak", aby upewnić się, że rekord SPF jest prawidłowo skonfigurowany.

2. Tryb SPF i DKIM
Parametr ten definiuje w jaki sposób będą sprawdzane wiadomości pod kątem błędów SPF i DKIM. Tryb zwykły powoduje, że tylko część wiadomości jest sprawdzana pod kątem błędów, natomiast tryb rygorystyczny wymusza weryfikację każdej wiadomości.

3. Odsetek
Jest to informacja o tym jaka część wiadomości e-mail w danej domenie ma być sprawdzana przez serwery odbierające pocztę z adresów w danej domenie. Parametr ten jest wyrażony w procentach.

4. Raporty
Opcja "Generuj raport błędu kiedy" pozwala zadecydować w jakiej sytuacji będzie generowany raport błędu. Rekomendowana wartość na początku to "Jakiekolwiek sprawdzenie zawiedzie", pozwoli to jak najszybciej uzyskać informacje o błędach w konfiguracji SPF i DKIM.

Format raportu pozwala zdefiniować w jaki sposób mają być sformatowane raporty dostarczane na wskazane adresy e-mail.

Czas między raportami pozwala ustalić co jaki czas mają być wysyłane raport zbiorcze. Parametr ten jest wyrażony w sekundach i jego standardowa wartość to 86400, czyli co 24 godziny.


Czy ta odpowiedź była pomocna?

« Powrót