Najczęstsze przyczyny komunikatu "Internal Server Error"

Czasami podczas wejścia na stronę WWW może pojawić się błąd 500 - Internal Server Error. Dotyczy to zarówno nowych stron WWW (dopiero wgranych na serwer), jak i stron które już wcześniej pracowały poprawnie na serwerze.


Oto lista najczęstszych powodów pojawiania się błędu 500 wraz ze sposobami rozwiązania problemu:

  • Złe prawa dostępu do katalogu public_html na serwerze - prawa do katalogu public_html muszą być ustawione na 750 - jeżeli przez przypadek zostały one zmienione na inną  wartość, to należy dokonać stosownej korekty uprawnień.
  • Złe prawa dostępu do plików wewnątrz public_html - prawa dostępu do plików wewnątrz public_html powinny być ustawione na 644 (odczyt-zapis - odczyt - odczyt) - jeżeli jest inaczej, to należy dokonać korekty uprawnień do plików.
  • Złe prawa dostępu do katalogów wewnątrz public_html - prawa do katalogów wewnątrz katalogu public_html powinny być ustawione na min. 755 - jeżeli jest inaczej, to należy dokonać korekty uprawnień do katalogów.
  • Nieakceptowane wpisy w pliku .htaccess w katalogu strony - proszę wyedytować plik .htaccess i usunąć z niego wpisy, których serwer nie akceptuje; jeżeli nie są Państwo pewni które wpisy nie są akceptowane - można metodą prób i błędów tymczasowo wykreślać wpisy przez zakomentowanie ich (dodając znak # na początku linii) w pliku .htaccess
  • Skończyło się miejsce na dysku na danym koncie - należy zalogować się do panelu administracyjnego w celu sprawdzenia dostępnego miejsca.
  • Skrypt łączy się z serwerem, do którego nie ma dostępu (np. z zewnętrzną bazą danych MySQL).
  • Przekroczony limit czasu wykonywania skryptów - niezbędna będzie modyfikacja odpowiedniego skryptu w taki sposób, aby czas jego wykonywania nie przekraczał parametrów bezpieczeństwa.
 
Uprawnienia plików znajdujących się na serwerze można zmieniać np. przez Menedżer plików cPanel (przez kliknięcie pliku/folderu prawym przyciskiem i wybranie "Change Permissions") lub przez SSH (za pomocą polecenia chmod).

Czy ta odpowiedź była pomocna?

 Drukuj ten artykuł

Przeczytaj także

Włączenie kompresji gzip dla http (mod_deflate)

W celu uruchomienia kompresji gzip dla protokołu http na kontach hostingowych wystarczy dodać do...

Ochrona instalacji Wordpress przed atakami "brute force" - cPanel

Atak typu "Brute force" polega na nieustannych próbach logowania się do konta bez znajomości...

Ochrona instalacji Wordpress przed atakami "brute force" - DirectAdmin

Atak typu "Brute force" polega na nieustannych próbach logowania się do konta bez znajomości...

Przyczyny pojawiania się błędu 503 i 508 na stronie

Każde konto hostingowe posiada z góry określony limit zasobów, jakie może wykorzystać w ramach...

Ochrona instalacji Joomli przed atakami "brute force"

Atak typu "brute force" polega na nieustannych próbach logowania się na konto, bez znajomości...