Jak przenieść dane ze starego hostingu na nowy z cPanelem nie mając dostępu do konsoli?

Poniżej, opierając się na przykładzie WordPressa, opisujemy jak przeprowadzić migrację z hostingu z DirectAdminem na hosting z cPanelem. Przenoszenie danych między hostingami wydaje się dość skomplikowane, jednak wbrew pozorom jest to czynność prosta, z którą dzięki temu poradnikowi każdy sobie poradzi.

 

Aby przenieść swoje dane, należy skopiować najważniejsze pliki/foldery na serwer docelowy przez protokół FTP, zrobić kopie wszystkich baz danych i zaimportować je do serwera docelowego (cPanel). Na samym końcu należy sprawdzić (i ewentualnie zmienić) wpisy dotyczące danych dostępowych do baz danych w plikach aplikacji.

 

Poniższa instrukcja opisuje krok po kroku jak to zrobić:

 

Kopiujemy pliki i bazy danych:

1. Połącz się za pomocą klienta FTP (np. FileZilla) z hostingiem źródłowym, a następnie pobierz z niego foldery: backups, domains, imap.  Za pomocą klienta FTP zgraj foldery backups i domains na serwer docelowy z cPanelem.

2. Połącz się z phpMyadmin na hostingu źródłowym w celu pobrania wszystkich baz danych.

3. Po zalogowaniu przejdź do wybranej bazy danych i kliknij Eksport a następnie wykonaj operację. Plik który pobierzesz będzie nazywał się: „nazwaużytkownika_nazwabazydanych.sql”

4. Teraz na serwerze docelowym za pomocą cPanelu utwórz bazę danych o identycznej nazwie jak na serwerze źródłowym. W celu utworzenia baz danych przejdź do strony głównej w cPanel -> kliknij „Kreator baz MySQL”. Następnie wpisz nazwę bazy danych. Kliknij „Następny krok”.

5. Utwórz użytkownika bazy danych i kliknij „Następny krok”.

6. Zaznacz WSZYSTKIE UPRAWNIENIA i kliknij „Następny krok”. Baza danych zostanie utworzona.

7. Teraz musisz zaimportować informacje z poprzedniego hostingu do bazy danych. W tym celu przejdź do phpMyAdmin. Po zalogowaniu wybierz wcześniej utworzoną bazę danych.

8. Kliknij „Import” i wybierz plik z kopią bazy danych. Kliknij „Wykonaj”. Po poprawnym imporcie wyskoczy informacja  „Import zakończony sukcesem”.

 

Jeśli chcesz przenieść kolejne bazy danych , powtórz kroki 2 – 8

 

9. Następnie, za pomocą klienta FTP przejdź do katalogu z zainstalowanym WordPressem (lub inną aplikacją). Znajdziesz go w katalogu „domains->nazwa_strony->…”. Pliki powinny zostać zgrane w punkcie 1.

10. Plik konfiguracyjny dla WordPressa to „wp-config.php”. Należy zmienić w nim nazwę bazy danych, nazwę użytkownika bazy danych oraz hasło.

 Przykład:

/** The name of the database for WordPress */

define('DB_NAME', 'nazwa bazy danych (taka jak widnieje w cPanel)');

/** MySQL database username */

define('DB_USER', 'użytkownik bazy danych');

/** MySQL database password */

define('DB_PASSWORD', 'hasło');


Każda inna aplikacja wymaga podobnej zmiany.

Podpięcie domeny i założenie kont FTP

11. Kolejnym krokiem jest podpięcie wszystkich domen w cPanelu. Aby to zrobić na stronie głównej należy kliknąć „Domeny podpięte”, w tabeli „Domeny” i stworzyć domenę podpiętą. Zwróć szczególną uwagę na ścieżkę do katalogu. Jeśli wszystkie pliki zostały skopiowane do głównego katalogu to ścieżka będzie wyglądał tak: „/domains/nazwa-strony.pl/public_html”

12. Wejdź do starego panelu DirectAdmin wybierz domenę i przejdź do „Zarządzanie FTP”. Wyświetlą się wszystkie konta FTP jakie zostały założone dla domeny. Te same konta należy utworzyć na nowym hostingu cPanel. Konta FTP tworzymy, po kliknięciu „Konta FTP” w  tabeli „Pliki”. Zwróć szczególną uwagę na ścieżkę do katalogu. Jeśli wszystkie pliki zostały skopiowane do głównego katalogu to ścieżka będzie wyglądał tak: „/domains/nazwa-strony.pl/”.

Teraz należy wejść w inną domenę, zobaczyć jakie ma konta FTP i takie same utworzyć w cPanel (o ile nie istnieją)

 

Poczta e-mail

 13. Na samym początku należy utworzyć identyczne konta e-mail w cPanelu i następnie przekopiować wszystkie pliki z pocztą z hostingu z DirectAdminem. W DA pliki znajdują się w katalogu „imap->nazwa_domeny->nazwa_konta_pocztowego->Maildir". Należy je przenieść do katalogu na hostingu z cPanelem  „mail->nazwa_domeny->nazwa_konta_pocztowego”. Bez problemu można przekopiować foldery: new, cur, tmp. Do pozostałych trzeba wejść i przekopiować wszystkie pliki. Np. z folderu .INBOX.Drafts do katalogu .Drafts.

 

Zmiana delegacji domeny/przeniesienie

14. Ostatnie zadanie to przeniesienie domeny lub zmiana delegacji dns domeny u poprzedniego rejestratora. Jeśli będziesz miał problem ze zmianą delegacji dns, skontaktuj się z rejestratorem domeny.

Informacje o naszych serwerach dns znajdziesz tutaj: "Jak zmienić delegację DNS domeny?".

 

  • 10 Osoby uważają za pomocne
Czy ta odpowiedź była pomocna?

Podobne artykuły

Jak zalogować się do cPanelu konta hostingowego?

cPanel jest panelem administracyjnym konta hostingowego. Do każdego konta hostingowego przypisana...

Jak zmienić hasło do cPanelu swojego konta?

1. Logujemy się do swojego konta w Panelu Klienta pod adresem...

Jak automatycznie zainstalować CMSa (Joomla, WordPress)?

Po zalogowaniu się do cPanelu swojego konta, przechodzimy do działu "Oprogramowanie", po czym...

Jak dodać zadanie do Crona?

Na kontach hostingowych jest możliwość dodawania zadań Crona. W tym celu należy postępowac...

Jak przenieść dane z jednego hostingu do drugiego (z cPanel do cPanel)?

Przenoszenie danych z jednego hostingu na drugi nie jest wcale takie trudne jak się wydaje....