Tworzenie zdalnych repozytoriów Gita Drukuj

  • 0

W momencie pracy z systemem kontroli wersji, często chcemy tworzyć własne repozytoria, czyli przestrzeń wydzieloną pod konkretny projekt. W przypadku Gita możemy stworzyć dwa rodzaje repozytoriów:
  • lokalne - pracujemy na nich tylko na urządzeniu na którym są stworzone i mamy dostęp do folderu roboczego, czyli widzimy nasze pliki
  • zdalne - repozytoria takie znajdują sie na serwerach, nie posiadają folderu roboczego, natomiast można do nich przesyłać zmiany z innych komputerów
Dla serwerów hostingowych z cPanelem, można utworzyć rezpozytoria z poziomu konsoli, łączac się z serwerem po SSH. Sposób połączenia z serwerem hostingowym został opisany w artykule Jak połączyć się z serwerem za pomocą SSH?

1. Aby stworzyć repozytorium zdalne pod ścieżką /home/nazwa_uzytkownika/sciezka/do/repozytorium.git wykonujemy następujące polecenie w konsoli SSH konta hostingowego:

git init --bare /home/nazwa_uzytkownika/sciezka/do/repozytorium.git

2. Następnie możemy sklonować nasze zdalne repozytorium na lokalną maszyne tak, aby móc na nim pracować. W tym celu na lokalnej maszynie możemy wykorzystać klienta git lub użyć w konsoli systemowej polecenia:

git clone ssh://nazwa_uzytkownika_cpanel@nazwakonta.kylos.pl:/sciezka/do/repozytorium.git cd folder_z_projektem

UWAGA!

Należy pamiętać o tym, że łącząc się klientem Gita z serwerem hostingowym, musimy mieć prawidłowo skonfigurowany i uruchomiony w systemie klucz - dokładnie ten sam którego użyto do połączenia po SSH.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

« Powrót