Statystyki oglądalności strony - gdzie można je sprawdzić i jak je czytać? Drukuj

  • statystyki
  • 1

W celu sprawdzenia statystyk oglądalności swojej strony należy:

1. Zalogować się do cPanelu - standardowy link logowania wygląda:

nazwa_konta.kylos.pl/cpanel

twoja_domena.pl/cpanel


2. Znaleźć sekcję „Statystyki”, a następnie wybrać przycisk „Statystyki Webalizer”.


3. Następnie wybieramy domenę, dla której chcemy sprawdzić statystyki i klikamy przycisk „Pokaż”.


4. Otrzymamy statystyki odwiedzin w postaci wykresów:


5. Dla poszczególnych pól poniżej znajdują się wyjaśnienia poszczególnych terminów:

  • Wywołania - każde żądanie skierowane do serwera jest traktowane jako wywołanie. Żądaniem może być wysłaniem zapytania o dowolny zasób - stroną HTML, obrazem graficznym, plikiem audio, skryptem CGI, itd. Każda prawidłowa linia w logu serwera jest traktowana jako wywołanie. Ta liczba reprezentuje całkowitą liczbę żądań, jaka była skierowana do serwera w określonym przedziale czasowym.
  • Pliki - niektóre żądania skierowane do serwera wymagają odesłania przez serwer czegoś z powrotem do klienta, np. strony HTML albo obrazu graficznego. Kiedy taka sytuacja ma miejsce, to jest to traktowane jako plik i całkowita liczba plików jest zwiększana. Relacja pomiędzy wywołaniem, a plikiem jest taka jak między przychodzącymi żądaniami i wychodzącymi odpowiedziami.
  • Strony - strony są konkretnymi stronami (dokumentami). Generalnie, każdy dokument HTML albo cokolwiek innego, co generuje dokument HTML (np. skrypt PHP), zostanie zaliczone jako strona. Nie zawiera to żadnych innych rzeczy, które są zawarte w dokumencie, takie jak obrazy graficzne, pliki audio, itp.
  • Lokalizacje - każde żądanie skierowane do serwera pochodzi z unikalnej lokalizacji (miejsca), która może być reprezentowana jako nazwa domenowa lub adres IP. Liczba lokalizacji pokazuje jak dużo unikalnych adresów IP złożyło żądanie do serwera podczas prezentowanego okresu czasu. Nie oznacza to liczby unikalnych, indywidualnych użytkowników (prawdziwych ludzi), którzy odwiedzili stronę, co jest niemożliwe do policzenia przy wykorzystaniu logów i protokołu HTTP (jakkolwiek liczba ta może być zbliżona).
  • Wizyty - kiedy występuje żądanie do serwera z określonego adresu IP (lokalizacji), minął jakiś okres czasu od poprzedniego żądania z danego adresu (jeśli wcześniej faktycznie było). Jeśli ten czas jest większy niż skonfigurowany okres czasu (ang. visit timeout), albo żądanie nie było wysłane nigdy wcześniej, jest to liczone jako nowa wizyta i całkowita liczba jest zwiększana (zarówno dla lokalizacji, jak i dla adresu IP).
  • KB - KB Out (kilobajty) prezentują wielkość rzeczywistej ilości KB wysłanych do klienta, na który składa się wielkość wysłanych plików łącznie z nagłówkami. 

 


Czy ta odpowiedź była pomocna?

« Powrót