Wyłączanie ClamAV przy użyciu CustomBuilda Drukuj

  • 0

Usługa ClamAV odpowiedzialna jest za aktywne skanowanie danych przesyłanych za pośrednictwem usług FTP i SMTP pod kątem szkodliwej zawartości. O ile dana funkcjonalność zwiększa nasze bezpieczeństwo, o tyle na mniej wydajnych serwerach może powodować spadek płynności ich pracy. Obecnie, bardzo często, na lokalnych komputerach również posiadamy dedykowane oprogramowanie antywirusowe, przez co posiadanie aktywnej usługi ClamAV na serwerze może być niepotrzebne. Z tego powodu możemy ją wyłączyć następującą metodą:

1. Połączenie z serwerem za pomocą SSH

W celu przeprowadzenia zmian wymagane jest połączenie z serwerem za pomocą protokołu SSH. Informację jak to zrobić znajdziemy TUTAJ. Do wprowadzania zmian na serwerze musimy być zalogowani jako użytkownik "root". Dane dostępowe oraz adres zostają wysłane w chwili aktywacji serwera.

2. Wykonanie poleceń:

cd /usr/local/directadmin/custombuild

./build update

./build set clamav no

./build set clamav_exim no

./build set proftpd_uploadscan no

./build set pureftpd_uploadscan no

./build set suhosin_php_uploadscan no

./build remove_items clamav

Dzięki tym poleceniom wprowadzimy zmiany konfiguracyjne w narzędziu CustomBuild, a następnie wykorzystamy je do wyłączenia usługi ClamAV na naszym serwerze. Na słabszych serwerach z pewnością pozwoli to na dostęp do zasobów dla innych usług, gdyż dane rozwiązanie antywirusowe potrafi być zasobożerne.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

« Powrót