Co to jest domena internetowa? Jak wybrać domenę internetową? Drukuj

  • 63

Domena to unikalny i niepowtarzalny adres każdego serwisu internetowego. Planując tworzenie serwisu internetowego, warto zastanowić się jaki adres powinien mieć Wasz serwis www. Adres powinien zawierać skondensowaną informację o firmie, produkcie lub usługach.

Każda strona www może mieć adres z wykorzystaniem:
- domeny krajowej np. w Polsce .pl np. przykladowa-nazwa.pl, przykladowa-nazwa.com.pl, w Niemczech .de  itd.
- domeny globalnej przykladowa-nazwa.com
- europejskiej przykladowa-nazwa.eu
- ewentualnie domeny regionalnej np. przykladowa-nazwa.elblag.pl

Ważne jest, aby adres witryny, na który składa się unikalny tekst wraz z nazwą domeny głównej nie był długi - wtedy łatwiej będzie go zapamiętać potencjalnym partnerom lub klientom.

Dobrze dobrana nazwa domeny, będzie wykorzystywana przez wiele lat i będzie stanowiła swoiste logo firmy, które powinno znaleźć się na wizytówkach, folderach, afiszach itd. Dlatego też, nie należy żałować czasu na zastanowienie się nad jej nazwą i środków na jej rejestrację. Nasze wieloletnie doświadczenie wskazuje, że opłaca się zarejestrować kilka domen dobrze obrazujących produkty lub działalność firmy. Dobrze dobrana nazwa domeny to ważny element skutecznego serwisu www.

Posiadanie własnej domeny, wiąże się z zawarciem umowy rejestracyjnej i wnoszeniem opłat za kolejne lata korzystania z niej. Obecnie najdłuższy okres rejestracji domeny wynosi 10 lat, a minimalny to oczywiście 1 rok (dla niektórych zagranicznych jest to okres 2 lat).

Domena sama w sobie bez serwera niestety nie będzie pokazywać żadnej zawartości przy jej odwiedzeniu, dlatego konieczne jest wykupienie konta hostingowego, ewentualnie VPS lub serwera dedykowanego (przy większych, bardziej wymagających serwisach).

Aby domena poprawnie działała musi zostać oddelegowana na serwery DNS danego serwera w postaci (przykład dla kont hostingowych) ns1.kylos.pl oraz ns2.kylos.pl po czym musi zostać zaparkowana lub podpięta na danym serwerze, na którym to będą znajdowały się pliki wyświetlające się pod ową domeną.

Czy ta odpowiedź była pomocna?

« Powrót