Serwis Let's Encrypt udostępnia wygenerowanie darmowych certyfikatów dla naszych stron WWW. Za pomocą poniższego poradnika zintegrujemy Panel Administracyjny DirectAdmin tak, by instalacja certyfikatów Let's Encrypt dla domen podpiętych do serwera, była szybka i łatwa.
1. Połączenie z serwerem za pomocą SSHW celu przeprowadzenia instalacji wymagane jest połączenie z serwerem za pomocą protokołu SSH. Informację jak to zrobić znajdziemy TUTAJ. Do wprowadzania zmian na serwerze musimy być zalogowani jako użytkownik "root". Dane dostępowe oraz adres zostają wysłane w chwili aktywacji serwera.
2. Aktualizacja systemu Linux
W tym celu po zalogowaniu na konto root przez SSH do serwera, wpisujemy polecenie:
Dla systemu Centos:
yum update
Dla systemu Debian:
apt-get update && apt-get upgrade
3. Aktualizacja DirectAdmin conajmniej do wersji 1.5
Upewniamy się, że jesteśmy zalogowani na konto admin i jest wybrany poziom dostępu "Administrator" jak na poniższym obrazku. Przechodzimy do "Licencje / Uaktualnienia".
A następnie klikamy"Uaktualnij DirectAdmina"
4. Instalacja funkcjonalności Let's Encrypt w DirectAdmin
Będąc zalogowanym jako root na serwerze wpisujemy następujące polecenia w konsoli:
echo "letsencrypt=1" >> /usr/local/directadmin/conf/directadmin.conf
grep "enable_ssl_sni=1" /usr/local/directadmin/conf/directadmin.conf || echo "enable_ssl_sni=1">> /usr/local/directadmin/conf/directadmin.conf
cd /usr/local/directadmin/custombuild
./build update
./build letsencrypt
./build rewrite_confs
Do wprowadzenia zmiań restartujemy DirectAdmina poleceniem:
service directadmin restart
5. Od tego momentu przy wyborze SSL dla domeny powinna być dodatkowa opcja "Free & automatic certificate from Let's Encrypt"
Informacje o włączeniu obsługi SSL dla wybranej domeny znajdziemy TUTAJ. Po przejściu do "Certyfikaty SSL", z poziomu użytkownika będziemy mogli wybrać certyfikat od Let's Encrypt "Free & automatic certificate from Let's Encrypt"
Po wypełnieniu pól i zatwierdzeniu zmian certyfikat powinien zostać automatycznie wygenerowany, pobrany i zainstalowany. W celu sprawdzenia czy instalacja certyfikatu przebiegła poprawnie, możemy skorzystać z narzędzia SSL Checker.