Jak przenieść dane ze starego hostingu na nowy z cPanelem nie mając dostępu do konsoli? Drukuj

  • 38

Poniżej, opierając się na przykładzie WordPressa, opisujemy jak przeprowadzić migrację z hostingu z DirectAdminem na hosting z cPanelem. Przenoszenie danych między hostingami wydaje się dość skomplikowane, jednak wbrew pozorom jest to czynność prosta, z którą dzięki temu poradnikowi każdy sobie poradzi.

 

Aby przenieść swoje dane, należy skopiować najważniejsze pliki/foldery na serwer docelowy przez protokół FTP, zrobić kopie wszystkich baz danych i zaimportować je do serwera docelowego (cPanel). Na samym końcu należy sprawdzić (i ewentualnie zmienić) wpisy dotyczące danych dostępowych do baz danych w plikach aplikacji.

 

Poniższa instrukcja opisuje krok po kroku jak to zrobić:

 

Kopiujemy pliki i bazy danych:

1. Połącz się za pomocą klienta FTP (np. FileZilla) z hostingiem źródłowym, a następnie pobierz z niego foldery: backups, domains, imap.  Za pomocą klienta FTP zgraj foldery backups i domains na serwer docelowy z cPanelem.

2. Połącz się z phpMyadmin na hostingu źródłowym w celu pobrania wszystkich baz danych.

3. Po zalogowaniu przejdź do wybranej bazy danych i kliknij Eksport a następnie wykonaj operację. Plik który pobierzesz będzie nazywał się: „nazwaużytkownika_nazwabazydanych.sql”

4. Teraz na serwerze docelowym za pomocą cPanelu utwórz bazę danych o identycznej nazwie jak na serwerze źródłowym. W celu utworzenia baz danych przejdź do strony głównej w cPanel -> kliknij „Kreator baz MySQL”. Następnie wpisz nazwę bazy danych. Kliknij „Następny krok”.

5. Utwórz użytkownika bazy danych i kliknij „Następny krok”.

6. Zaznacz WSZYSTKIE UPRAWNIENIA i kliknij „Następny krok”. Baza danych zostanie utworzona.

7. Teraz musisz zaimportować informacje z poprzedniego hostingu do bazy danych. W tym celu przejdź do phpMyAdmin. Po zalogowaniu wybierz wcześniej utworzoną bazę danych.

8. Kliknij „Import” i wybierz plik z kopią bazy danych. Kliknij „Wykonaj”. Po poprawnym imporcie wyskoczy informacja  „Import zakończony sukcesem”.

 

Jeśli chcesz przenieść kolejne bazy danych , powtórz kroki 2 – 8

 

9. Następnie, za pomocą klienta FTP przejdź do katalogu z zainstalowanym WordPressem (lub inną aplikacją). Znajdziesz go w katalogu „domains->nazwa_strony->…”. Pliki powinny zostać zgrane w punkcie 1.

10. Plik konfiguracyjny dla WordPressa to „wp-config.php”. Należy zmienić w nim nazwę bazy danych, nazwę użytkownika bazy danych oraz hasło.

 Przykład:

/** The name of the database for WordPress */

define('DB_NAME', 'nazwa bazy danych (taka jak widnieje w cPanel)');

/** MySQL database username */

define('DB_USER', 'użytkownik bazy danych');

/** MySQL database password */

define('DB_PASSWORD', 'hasło');


Każda inna aplikacja wymaga podobnej zmiany.

Podpięcie domeny i założenie kont FTP

11. Kolejnym krokiem jest podpięcie wszystkich domen w cPanelu. Aby to zrobić na stronie głównej należy kliknąć „Domeny podpięte”, w tabeli „Domeny” i stworzyć domenę podpiętą. Zwróć szczególną uwagę na ścieżkę do katalogu. Jeśli wszystkie pliki zostały skopiowane do głównego katalogu to ścieżka będzie wyglądał tak: „/domains/nazwa-strony.pl/public_html”

12. Wejdź do starego panelu DirectAdmin wybierz domenę i przejdź do „Zarządzanie FTP”. Wyświetlą się wszystkie konta FTP jakie zostały założone dla domeny. Te same konta należy utworzyć na nowym hostingu cPanel. Konta FTP tworzymy, po kliknięciu „Konta FTP” w  tabeli „Pliki”. Zwróć szczególną uwagę na ścieżkę do katalogu. Jeśli wszystkie pliki zostały skopiowane do głównego katalogu to ścieżka będzie wyglądał tak: „/domains/nazwa-strony.pl/”.

Teraz należy wejść w inną domenę, zobaczyć jakie ma konta FTP i takie same utworzyć w cPanel (o ile nie istnieją)

 

Poczta e-mail

 13. Na samym początku należy utworzyć identyczne konta e-mail w cPanelu i następnie przekopiować wszystkie pliki z pocztą z hostingu z DirectAdminem. W DA pliki znajdują się w katalogu „imap->nazwa_domeny->nazwa_konta_pocztowego->Maildir". Należy je przenieść do katalogu na hostingu z cPanelem  „mail->nazwa_domeny->nazwa_konta_pocztowego”. Bez problemu można przekopiować foldery: new, cur, tmp. Do pozostałych trzeba wejść i przekopiować wszystkie pliki. Np. z folderu .INBOX.Drafts do katalogu .Drafts.

 

Zmiana delegacji domeny/przeniesienie

14. Ostatnie zadanie to przeniesienie domeny lub zmiana delegacji dns domeny u poprzedniego rejestratora. Jeśli będziesz miał problem ze zmianą delegacji dns, skontaktuj się z rejestratorem domeny.

Informacje o naszych serwerach dns znajdziesz tutaj: "Jak zmienić delegację DNS domeny?".

 


Czy ta odpowiedź była pomocna?

« Powrót